A nyirokrendszer létfontosságú és bonyolult rendszere szervezetünknek, amely együttműködik a vérkeringéssel és az emésztő rendszerrel, sokszor azonban nem a jelentőségének megfelelően törődünk vele.
A nyirokrendszert a testünk szennyvízszállító rendszerének is nevezzük, mert a sejtek anyagcseréje során keletkező melléktermékek elszállításáért is felelős. Ezenkívül az immunrendszer működésében, a vérkeringés és a folyadékháztartás szabályozásában tölt be létfontosságú szerepet.
A nyirokerek összegyűjtik a sejtek működése során keletkezett bomlástermékeket, az emésztés során a vérbe került felesleges fehérjéket, zsírokat, az elöregedett, károsodott sejtek és az elpusztított kórokozók lebomlása során keletkező hulladékot.
A vérkeringés motorja a szív, a nyirokrendszernek nincs ilyen pumpája. A nyirok áramlását az izmaid működése biztosítja. Amennyiben a nyirokrendszer túlterhelődik, működése lelassul és már ki is alakulhat a nyirokpangás jelensége, ami a sokak által ismert formában a végtagokon kialakuló ödémaként vagy cellulitiszként „látványosan” jelentkezhet.
Amiről azonban kevesebb szó esik, az a hasüregben, pontosabban a hasfal háti oldalát a belekkel összekötő kötőszövetben – ahol a beleket ellátó véredények, nyirokerek vannak és ahova a vékonybélből felszívódó tápanyagok is jutnak – kialakuló ödéma. Emésztési zavar esetén a tápanyagokkal együtt ide kerülnek a gyulladáskeltő bomlástermékek is.
Egy ponton túl a bomlástermékkel már nem tud megbirkózni a szervezet, így a nyirokpangás következtében ezek a szövetek is megduzzadnak, ezzel együtt a has is. Ezt az állapotot mutatja a második kép, amelybe nem szabad belenyugodni, mert komoly veszélyeket rejt magában. A nyirokrendszer működése alapvető a tested jóléte és egészsége érdekében.