A császármetszés egy komoly hasi műtét és újabb traumát jelent a szervezet számára a várandósság időszakának és újszülött világrajövetelének traumája mellett. A beavatkozás során 10 réteget, többek között kötőszövetet és izomréteget vágnak át és húznak szét a baba kiemelése érdekében, amelyekből 2-3 réteg (bőr, kötőszövet, méh) varrása történik meg a műtét végén, a többi magától rendeződik. A test öngyógyító képességeinek köszönhetően az átvágott rétegek összeforrnak, de egymáson már nem csúsznak el ugyanúgy, mint a műtét előtt.
A hegek nemcsak a bőrfelszínen, hanem a szövetek mélyén a műtét teljes területén és mélységében keletkeznek. Ezek mentén összenövések (nem megfelelő szöveti regeneráció) jöhetnek létre, ettől a heg környéke feszül, ami hatással van a keringésre, a nyirokrendszerre. Ez a feszülés nemcsak fájdalmat, merevséget, ödémát, kóros mozgásmintákat, korlátozott mozgásterjedelmet, rossz testtartást okozhat, de a kötőszövetre gyakorolt hatása miatt a belső szervek – emésztőrendszeri, húgyúti problémák, inkontinencia, menstruációs zavarok – funkciójára is hatással van.
A heget úgy lehet elképzelni, mint amikor a testre simuló pólót a has alsó részén összegyűröm a tenyeremben, ezáltal, ha felemelem a kezem vagy más mozgást végzek, erős feszülés lesz a heg körül, ez húzza a vállakat, a nyakat, az egész hátat, derekat… (Páciensem, aki a szülést követen visszatérő, erős derékfájással keresett meg, a császárheg kezelést követően ezt jelezte vissza: „mintha kilók estek volna le a vállamról és a derekam se fáj”.)
A hegkezelés – hegmasszázs, osteopatha, viscerális – és egyéb technikák – safe lézer, kinezio tape – hatására javul a heg vérellátása, csökken a szöveti feszülés, a lágyrészek megnyúlnak, oldódnak a letapadások, összenövések, nő a mozgásterjedelem, javul az érintett szervek (hashártya, méh, vékonybelek, …) vérkeringése is.
A holisztikus megközelítés alapján a heget azonban nem elég csak fizikai szinten kezelni, érzelmi, lelki oldások is szükségesek, mivel a szövetmemória megőrzi az anyát és a babát műtét közben érő testi, lelki hatásokat, az esetlegesen már megindult szülés élményét.
A komplex megközelítés lehetővé teszi, mind a fizikai gyógyulást, mind az érzelmi blokkok, lélekszintű elakadások oldását, a szülésélmény feldolgozását.